Duo Discus XLT


Popis kluzáku

Schempp-Hirth Duo Discus je vysoce výkonný dvoumístný kluzák 20-metrové třídy určený pro létání přeletů včetně plachtařských soutěžích. V této roli nahradil svého předchůdce, kterým Schempp-Hirth Janus zkonstruovaný v roce 1974 Klausem Holighausem.

Kluzák Duo Discus byl zalétán v roce 1993 a vyrábí se dodnes, mimo jiné i bývalém Orličanu Choceň, kde je nyní filiálka firmy Schempp-Hirth. Jeho jméno naznačuje spojitost s jednomístným kluzákem Schempp-Hirth Discus, což je úspěšný kluzák standardní třídy, který přinesl zejména nové řešení křídla se zalomenou náběžnou hranou, což zlepšuje vlastnosti křídla. Duo Discus ovšem nevznikl úpravou kluzáku Discus, jejich spřízněnost je spíše založena na snaze postavit dvoumístný kluzák s podobnými vlastnostmi a výkony, jako má Discus. Společným znakem je také použití podobného typu křídla jako má Discus, které má rozpětí 20 metrů a skládá se ze 4 kusů. Křídlo má mírný záporný šíp, aby se zadní pilot nacházel, co nejblíže k těžišti.

V roce 2005 byla představena přepracovaná verze Duo Discus X, která se liší několika vylepšeními. Jedním z nich je propojení vztlakových klapek s ovládáním vzdušných brzd, což umožňuje jednak strmější sestup ale také pomalejší přiblížení na přistání. Dalším vylepšením jsou winglety, které zlepšují kroužení ve stoupavých proudech. Také byl od 10 cm zvýšen odpružený podvozek, který tak lépe absorbuje nárazy při přistání. Tím zároveň došlo ke zvýšení úhlu náběhu, což snížilo pádovou rychlost.

Nejnovější verzí je Duo Discus XL, který používá stejný trup jako Schempp-Hirth Arcus a Schempp-Hirth Nimbus 4D. Oproti kluzáku Duo Discus X je kabina o 10 centimetrů delší, což zlepšuje nejen komfort a ergonomii, ale i bezpečnost. Další změnou je posun vzdušných brzd o 4 cm k náběžné hraně křídla a jejich zvýšení o 18 milimetrů, což zlepšilo účinnost brzd a umožnilo certifikovat Duo Discus XL i pro jednoduchou akrobacii. Větší užití uhlíkových kompozitů také umožnilo snížit hmotnost obou nástavců křídel o 5 kg u každého.

Všechny verze kluzáku Duo Discus se vyrábějí také ve variantě "Turbo" se zasouvacím dvoutaktním motorem, který umožňuje kluzáku doletět na domovské letiště i v případě, že přestane fungovat "termika". Tyto verze mají v označení navíc písmeno T, tj. například Duo Discus XT či Duo Discus XLT.

Do srpna 2007 bylo vyrobeno více než 500 ks kluzáku Duo Discus různých verzí a v březnu 2010 počet vyrobených kusů přesáhnul 600.

Zdroj:

Duo Discus XL, na Schempp-Hirth Flugzeugbau GmbH
Schempp-Hirth Duo Discus, na Wikipedia, The Free Encyclopedia
Schempp-Hirth Duo Discus, na Wikipedia, Die Freie Enzyklopädie

Výkres kluzáku

FOTO: Výkres kluzáku Duo Discus XLT

Technická data kluzáku

Rozměry
rozpětí 20 m
délka 8.73 m
nosná plocha 16.4 m²
štíhlost křídla 24.4
Hmotnosti
prázdná bez náplněmi 431 kg
prázdná s náplněmi 465 kg
maximální vzletová 750 kg
maximální vodní přítěz 200 l
plošné zatížení 32.6–45.7 kg/m²
Výkony
klouzavost při 609 kg a 100 km/h 46
klouzavost při 750 kg a 106 km/h 47
nejmenší klesavost na 609 kg 0.56 m/s
nejmenší klesavost na 750 kg 0.63 m/s
maximální rychlost 263 km/h
maximální obratová rychlost 180 km/h
minimální rychlost 79 km/h
Motor a palivová instalace
objem nádrže 16 l
max. dolet 200 km
výkon motoru 22 kW

Polára kluzáku

FOTO: Polára kluzáku Duo Discus
© HAO, 2002-2015