Odkazy s leteckou tématikou

Létání v Olomouci a vše co s ním souvisí

Profil našeho aeroklubu na Facebooku.
Oficiální informace o městském letišti v Olomouci-Neředíně najdete na stránkách města Olomouce.
Další informace o dění na olomouckém letišti najdete na stránkách s názvem Letiště Olomouc.
Olomoučtí ultralightisté jsou sdruženi v Hanáckém leteckém klubu.
Parašutisté skákající v Olomouci se zase sdružují v Hanáckém paraklubu.
Na olomouckém letišti působí také Letecké muzeum Olomouc, které má kromě webových stránek i blog.
Zájemcům o historii je určen také web Letecká historie.cz, který se chce věnovat střípkům z leteckých událostí na Olomoucku.
Pokud chcete vědět, jak je v Olomouci podívejte se na webkameru, který je umístěna v Olomouci-Holici, nedaleko bývalého civilního letiště zrušeného v 60. letech. Kliknutím v dolním levém rohu se můžete podívat i na meteo informace se záznamem průběhu počasí zhruba za posledních 30 hodin.
Prodejce letadel Aeroprakt a Procházkovu leteckou školu najdete na stránkách Aeroprakt.cz
Na olomouckém letišti působí i firma Heliworks.cz provozující vrtulníky.

Plachtění

Spoustu novinek a komentáře pilotů k aktuálnímu dění najdete na velmi aktivní a živé plachtařské diskuzi na Gliding.cz. Také tam najdete odkazy na různé plachtařské soutěže, které se konají v aktualním roce.
České stránky zveřejňující články o bezmotorovém létání najdete na Plachtění.
Podobné stránky pro slovenské plachtaře jsou na adrese www.gliding.sk.
Plachtění - sport skoro neznámý je nápsáno v záhlaví dalších pěkných plachtařských stránek, které se snaží tento informační handicap odstranit.
Na stránách CPS Online, najdete průběžné výsledky Celostátní plachtařské soutěže pořádáné Aeroklubem ČR, ve které je bodována délka a rychlost přeletů.
Další známou tentokrát celosvětovou soutěží je Online Contest alias OLC. Můžete se ovšem také podívat i na pořadí pilotů se započítáním letů pouze na území České a Slovenské republiky. V této soutěži se boduje pouze délka přeletů.

Programy pro plachtaře

Porovnání celé řady plachtařských navigačních programů pro PDA je možno najít na stránkách Cumulus Soaring, Inc. Na stejném webu je k nalezení i porovnání různých PDA a PNA z pohledu vhodnosti pro plachtaře. Na tomto je možné najít i informace o řadě dalších přístrojů a pomůcek pro plachtaře.
Zřejmě nejpoužívanějším plachtařským navigačním programem v ČR je See You Mobile určený pro platformu Windos Mobile, který je možné zakoupit na stránkách slovinské firmy Naviter. Jeho výhodou je také výborná spolupráce s programem See You určeným pro PC, která je také produktem této firmy.
Další často používaný komerční program je americký WinPilot určený také pro PDA s Windows Mobile. Slíbena je i verze pro IPhone a IPad.
V poslední době u nás roste popularita open-source plachtařského programu XCSoar určeného pro platformu WindowsMobile, Android a Linux, který je k dispozici zdarma. Datové soubory pro program XCSoar obsahující mapy, prostory a otočné body pro ČR jsou k nalezení na webu aeroklubu Žamberk.
Odštěpením od XCSoar vznikl další plachtařský program LK8000, který je také volně ke stažení.
Pro uživatele PDA s PalmOS je k zdarma k dispozici program Soar Pilot. Dalším volně šiřitelným programem pro platformu Windows Mobile je GPS_LOG. Pro PDA vyřívající některé speciální distribuce Linuxu je určen program Cumulus.
Nejpoužívanějším programem u nás pro přípravu letů a poletovou analýzu na PC s operačním systémem Windows je už zmiňovaný komerční program See You od firmy Naviter.
Uživatelé PC s Linuxem si mohou stáhnout program KFlog, v testovací verzi je k dispozici také verze pro Windows. Dalším volně šiřitelným programem pro analýzu letu je program GPLIGC určený pro počítače s Linuxem, Unixem, Windows i Mac OS X.
Pro stahování IGC souborů z GPS firmy Garmin slouží program G7ToWin.
Své lety si můžete prohlížet také prostřednictvím programu Google Earth. Přehrávání souborů ve formátu IGC pomocí Google Earth umožňuje program IGC Flight Replay, který je k dispozici pod operačním systémem Windows. Další programy slouží ke konverzi do formátu KML, se kterým si Google Earth poradí přímo, jedním z nich IGC Converter určený pro počítače s Windows, Linuxem i Mac OS X. Dalšími podobnými programy jsou IGC2KML a IGC to Google Earth Converter.

Letadla a technika

Skutečně rozsáhlý seznam větroňů, u kterých si můžete, pokud aspoň trochu umíte anglicky, přečíst jejich technická data a popisy, je v Sailplane directory.
Obsáhlý seznam větroňů setříděný podle výrobců lze najít také na Wikipedii.
Starší větroně a spustu dalších zařízení lze koupit nebo prodat na německém sereveru Segelflug.
Širokou nabídku produktů pro piloty a jejich letadla nabízí také rakouský server Streckenflug.
Řadu pomůcek pro plachtaře má i česká firma IMI-Gliding Equipment, která nabízí zejména logger ERIXX a různé propojovací kabely, pomůcky pro skládání kluzáků (např. transportní kolo, montážní podpěry pod křídlo, montážní asistent apod.), ale také řadu dalších pomůcek.
Různé kabely, redukce a navigace s předinstalovaným softwarem si můžete objednat na českých stránkách GliderTools.

Staré učebnice a pomůcky

Pokud naopak teprve zahajujete praktický výcvik mohly by se Vám hodit naskenované starší letecké publikace z dob Svazarmu. Další knihy a pomůcky pro piloty kluzáků jako jsou třeba letové příručky některých větroňů si můžete stáhnout ze stránek Aeroklubu Slaný.

Počasí

Předpovědi počasí počítané pomocí meteorologických modelů a určené přímo pro plachtaře najdete na serveru FLYMET. Najdete tam meteogramy pro většinu letišť v ČR, mapy s předpověďmi kupovité oblačnosti, síly stoupání a využitelnosti dne.
Předpověďmi počasí se zabývá Český hydrometeorologický ústav, kde také můžete najít aktuální stav počasí, snímky z družic MSG a NOAA , radarová data a také snímky webových kamer a mapky jejich rozmístěnír Poskytuje také speciální letecké předpovědi včetně předpovědi pro sportovní letání.
Informace o počasí užitečné nejen pro leteckou meteorologii sdružuje na jednom místě Meteoweb.
Prakticky stejné mapy a grafy popisující počasí najdete i na stránkách Počasí Online
Odkazy na řadu informací najdete také na stránkách Skyfly v sekci Počasí.

Letecké instituce a zdroje informací

Institucí, která řídí letový provoz v české republice je pochopitelně Řízení letového provozu ČR. To také zajišťuje Leteckou informační službu, kde můžete najít například informace o omezení provozu tzv. NOTAMy či METEO informace o počasí na vybraných letištích.
V mnohem přehlednější grafické podobě můžete získat neoficiáloní informace o aktivovaných prostorech na stránkách WeEBriefing.
Prakticky totéž s oficiálními a (snad) garantovanými informacemi poskytuje AISView, který je zatím v testovací verzi.
Pokud budete ve vzduchu moc zlobit tak na Vás přijdou úředníci z Úřad pro civilní letectví (ÚCL).
Na stránkách ÚCL najdete také Letecký rejstřík, což je databáze registrovaných letadel, kluzáků, motorových kluzáků, vrtulníků, balónů a dokonce i vzducholodí.
Databázi letišť a firem pohybujících se v letectví obsahuje AeroBáze.

Kluby a organizace

Zastřešující organizací pro létání na kluzácích a motorových letadlech a i pro parašutismus je Aeroklub České republiky (AeČR).
O reprezentanty v leteckých sportech by se měla starat jeho dceřiná společnost nazvaná Letecké sportovní centrum v Moravské Třebové.
V červnu 2011 vznikla Plachtařská asociace ČR jejímž cílem je zastupovat a hájit zájmy plachtařů.
Pokud hledate internetové prezentace jednotlivých aeroklubů zkuste kromě vyhledávačů příslušnou kategorii na Seznamu.
Organizací, která sdružuje piloty a stavitele „čulibrků“ , rogalisty a paraglidisty je Letecká amatérská asociace.

Všeobecné letecké servery

V současnosti je jedním z nejaktivnějších českých leteckých portálů Aeroweb, kde najdete řadu článků a informací s leteckou tématikou.
Dalším leteckým portálem je server Letectvi.cz provozovaný společností Aeromedia, vydavatelem leteckých publikací a časopisů.
Řadu leteckých informací, například profily kluzáků i dalších letounů najdete také na webu Vztlak.net.
Letectvím se zabývají také agenturou Cumulus provozované stránky Cumulus.cz, kde najdete také archív televizního magazínu Cumulus Revue.
Další stránky s informacemi a diskuzemi určenými hlavně pro piloty ultralehkých letounů a dalších sportovních letajících zařízení jsou na Skyfly.

Virtuální létání a simulace

Určitě nejrozšířenějším a nejznámějším leteckým simulátorem je komerční MS Flight Simulator, ke kterému ovšem existuje velká komunita příznivců vyvíjejících dodatečné scenérie, letadla a další doplňky. Doplňková česká letadla a české scenérie k Flight Simulatoru z dílny právě takových nadšenců, programy pro tvorbu doplňku a spousta rad a návodu najdete na stránkách FlightSim Persikop. Speciálně na virtuální bezmotorové létání jsou zaměřeny stránky České vrtuální plachtění, kde najdete české větroně do FS a také termickou scenérii české republiky.
Zejména civilní letecké simulátory a komerční software, který je rozšiřuje o další možnosti (např. letadla, scenérie) si můžete objednat na High in the sky. V hloubi serveru jsou ale ukryté i užitečné návody a lekce pro počítačové létání. Zabývají se zde hlavně produkty MS Flight Simulator, Fly 2 a X-plane.
Volně šiřitelný (licence GPL) multiplatformní simulátor civilních letadel vyvíjený pouze dobrovolníky se jmenuje Flight Gear.
Z domovských stránek simulátoru X-plane si můžete stáhnout jeho demo omezené tím, že vždy po 10 minutách od spuštění přestane reagovat na povely joysticku.
Demo je k dispozici také k čistě plachtařskému simulátoru Soaring Flight Simulator 4 a k dalšímu plachtařskému simulátoru nazvanému Sailors of the Sky. Třetím plachtařským simulátorem k němuž je k dispozici demo je Silent Wings.
Asi nejlepším a nejpopulárnějším plachtařským simulátorem ovšem už bez demo verze je Condor. Kromě domovských stránek si jej můžete objednat také ze sloveských stránek CondorSoaring.sk obsahujících i řadu dalších informací. Rozšiřující scenerie jsou na stránkách Condorworld.eu.
Dalším civilním simulátorem, ke kterému existuje demo je Micro-Flight, který se zaměřuje hlavně na simulaci malých letadel a vlivu počasí u země na tyto letadla.
Můžete hrát také několik bojových simulátorů, které jsou určeny pro síťové hraní velkého počtu hráčů na speciálních placených serverech. Na stejném enginu je založena celá série simulátorů, z leteckých například simulátory „Warbirds“ , „Flyboys Squadron“ a „Dawn of Aces“. Dalším síťovým simulátorem letounů z druhé světové války jsou Aces High.
© HAO, 2002-2015